Na czym polega konsolidacja długów?

Opublikowane przez Mateusz Sitek data
Na czym polega konsolidacja długów?

W obecnych czasach posiadania kilku różnych zadłużeń w postaci kredytów i pożyczek jest rzeczą powszechnie spotykaną. Choć większość osób uważa, że są w stanie udźwignąć wszystkie zobowiązania, zazwyczaj bywa tak, że prędzej czy później pojawiają się kłopoty. Jak temu zapobiec? W czym pomaga konsolidacja zadłużenia i na czym polega?

Czym jest konsolidacja długów?

Konsolidacja długów to nic innego, jak połączenie w jedno zobowiązanie co najmniej dwóch wcześniej zaciągniętych kredytów (lub pożyczek). Działa to w ten sposób, że mając kilka zadłużeń, zaciągniętych na różnych warunkach, łączy się je w jedno, ujednolicając tym samym stopę procentową, jednocześnie, najczęściej, wydłużając także czas spłaty zobowiązania.

Podstawowym założeniem konsolidacji jest zmniejszenie kosztów obsługi, a także umożliwienie bezproblemowej spłaty zadłużeń. Konsolidacja długów najczęściej odbywa się najczęściej za pomocą kredytów konsolidacyjnych dostępnych w bankach lub pożyczek konsolidacyjnych, ofert banków i firm pozabankowych.

Czym jest konsolidacja długów?

Decyzja o konsolidacji zadłużenia nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać i nie jest to też rozwiązanie dla każdego. Należy spełnić tutaj określone wymogi stawiane przez banki, a wbrew pozorom, ten produkt finansowy, nie jest formą oddłużenia. Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które mają problem z terminowym spłacaniem kilku rat (konsolidujkredyt.pl) i jednocześnie nie mają zaległych zobowiązań.

Oznacza to, że na tę formę kredytowania mogą zdecydować się ci, którzy posiadają kilka zobowiązań, dostrzegają, że w najbliższym czasie mogą mieć problem ze spłatą i wolę tego uniknąć. Banki pod tym względem są bardzo restrykcyjne, ponieważ kredyty konsolidacyjne działają na tej samej zasadzie, co każdy inny kredyt – aby go dostać, trzeba spełniać określone wymogi.

Jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Otrzymanie kredytu konsolidacyjnego nie jest takie proste, z tego względu, iż wymagania przy nim stawiane są podobne, jak w przypadku innych ofert kredytowych. Innymi słowy, klient musi wykazać się zarówno odpowiednią zdolnością, jak i historią kredytową, tym samym musi udowodnić, że jest wypłacalny. Jeżeli więc mamy kilka zobowiązań i pojawiły się już problemy ze spłatą, znaczy mamy jakieś niespłacone raty, wówczas można zapomnieć o otrzymaniu zgody ze strony banku.

Kredyt konsolidacyjny, nie jest kredytem oddłużeniowym, po prostu zamienia się kilka zobowiązań, na jedno, a tym samym nadal ma się określoną kwotę do spłaty. Dodatkowo należy w banku przedstawić także wszystkie dokumenty związane z zaciągniętymi zobowiązaniami, kredytami i pożyczkami, kwotami, na jakie zostały wzięte, jaką kwotę się już spłaciło i jaki jest ich termin.

Co ważne, banki zazwyczaj zgadzają się na spłatę innych zobowiązań bankowych, nie są jednak przychylne zadłużeniom zaciągniętym w firmach pozabankowych (pożyczek i chwilówek).

Dla kogo pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna może być ofertą zarówno bankową, jak i pozabankową. W tym pierwszym przypadku stawiane wymagania są podobne do kredytów konsolidacyjnych, w drugim są znacznie mniej restrykcyjne.

Na pożyczki konsolidacyjne pozabankowe najczęściej decydują się osoby, które są już w sytuacji podbramkowej, posiadają kilka zadłużeń, w tym także te przeterminowane (zaległe). Łatwiej je dostać, ponieważ weryfikacja klientów jest mniej restrykcyjna, choć zazwyczaj oferowane warunki są gorsze, jak również wysokość kwoty możliwa do uzyskania znacznie niższa. Co za tym idzie, mając duże zadłużenie, ciężko uzyskać na nie pożyczkę, ponieważ żadna firma nie da tak wysokiej kwoty.

Czy konsolidacja długów jest opłacalna?

Konsolidowanie długów reklamowane jest jako ułatwienie dla spłacenia aktualnych zobowiązań i jest w tym sporo prawdy. W końcu prościej spłacać miesięcznie jedną niezbyt wysoką ratę niż kilka. Ostatecznie może wiązać się to także z wyższymi kosztami, ponieważ zazwyczaj wydłuża się ogólny czas spłaty, przez co zapłaci się więcej odsetek. Warto więc wyliczyć czy dana oferta będzie dla nas korzystna, w tym wziąć pod uwagę fakt tego, czy wolimy ryzykować wzrostem długu i niekorzystnym wpisem BIK, czy jednak dopłacić, ale mieć pewność, że pozbędziemy się zaległości i będziemy czyści.


Comments ( 2 )

  1. Wealka
    Dobrze, przejrzyście wyjaśnione. Dzisiaj coraz więcej się słyszy, że ludzie z tego korzystają. Sądzę, że dla wielu jest to znaczne ułatwienie, gdy mają problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań. No bo wiadomo jak to jest - lepiej szybciej zacząć spłacać niż by dług urosnął.
  2. Wielisław
    A ja nigdy nie byłem przekonany do konsolidacji długów... w sumie w ogóle do kredytów nie jestem przekonany