Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady. Czy konsolidacja kredytów może być opłacalna?

Opublikowane przez Karol Nowok data
Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady. Czy konsolidacja kredytów może być opłacalna?

Zaciąganie kredytów może wydać się wygodne. Pozwalają one cieszyć się wybranym produktem lub usługą, bez konieczności jednorazowej zapłaty. Problem pojawia się, kiedy kilka osobnych kredytów przypomina o sobie co miesiąc. Osobne spłacanie poszczególnych rat może wydać się uciążliwe, ale jest na to sposób. Konsolidacja kredytów to łatwy sposób na połączenie kilku rat w jedną, ale czy jest to opłacalne?

Czy konsolidacja kredytów może być opłacalna?

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, po co ktoś miałby decydować się na kredyt konsolidacyjny i co to dokładnie jest. Kredyt konsolidacyjny to sposób na uproszczenie comiesięcznych rachunków. Konsolidując kredyt, najprościej mówiąc, zlecamy odrębnemu organowi spłatę wszystkich naszych należności. Następnie spłacamy całość w jednej comiesięcznej racie, aż do momentu pokrycia całości kwoty wraz z odsetkami. Kredyt konsolidacyjny może wydać się więc opłacalny pod względem wygody rachunkowości.

Kolejnym pozytywnym aspektem jest zmniejszenie raty miesięcznej. Odbija się to jednak na czasie spłaty całości kredytu, który może się wydłużyć. Jednak to czy konsolidacja kredytów może być opłacalna, zależy w główniej mierze od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Warto więc dokładnie przyjrzeć się temu, na czym polega konsolidacja długów.

Jakie zalety ma kredyt konsolidacyjny i co daje?

Główną zaletą, jaką niesie konsolidacja kredytów, jest możliwość spłacania tylko jednej, niższej raty miesięcznej. Cała idea konsolidacji, polega właśnie na zniwelowaniu wady płacenia wielu rat naraz, kiedy można je złączyć w jedną. Bezpośrednio z tego wynika również kolejna zaleta, czyli obniżenie raty miesięcznej. Przejęcie kredytów przez jedną firmę, daje jej możliwość wyznaczyć nowe, wygodniejsze warunki spłaty.

Kolejną zaletą, którą ma kredyt konsolidacyjny, to możliwość zawarcia go w krótkim czasie, a nawet w formie kredytu konsolidacyjnego online. W internecie bardzo szybko jest dziś oszacować swój indywidualny kredyt konsolidacyjny, ponieważ kalkulator online jest dostępny dla każdego. Porównywarka kredytów online to dobra metoda stosowana głównie przy kwotach niższego rzędu, kiedy to wystarczy dowiedzieć się jakie dokumenty przygotować do kredytu konsolidacyjnego, a wszystko załatwione może zostać nawet w kilka dni.

Jakie wady ma kredyt konsolidacyjny?

Główne wady, jakie ma kredyt konsolidacyjny, kryją się w samej jego idei. Konsolidacja kredytów ma na celu połączenie kredytów w jeden, z założeniem jego spłaty bez żadnych problemów. W związku z tym kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych może okazać się nie najlepszym wyjściem. Szczególną wadą, jaką ma kredyt konsolidacyjny, jest wymóg dobrej zdolności kredytowej od kredytobiorcy. Jeśli osoba zadłużona szuka wyłącznie obniżenia raty miesięcznej, kredyt konsolidacyjny może okazać się nieodpowiedni w takiej sytuacji.

Wydłużenie czasu spłaty również może zostać uznane za wadę, jaką niesie ze sobą kredyt konsolidacyjny. Przyznanie kredytu na dłuższy okres czasu jest automatycznie wydłużeniem tego zobowiązania. Długi okres spłaty może być wadą dla osób zadłużonych, które decydują się na kredyt konsolidacyjny wyłącznie dla obniżenia raty miesięcznej. Wadą jest również to, że możliwość spłacania swoich kredytów w jednej racie miesięcznej, łączy się z wyższym kosztem całości zadłużenia, a jego wysokość dyktowana jest przez bank.

Jak więc widać, to czy konsolidacja kredytów może być opłacalna, zależy w główniej mierze od konkretnej sytuacji kredytobiorcy. Jeśli kredyt konsolidacyjny rozważa osoba z dobrymi zdolnościami kredytowymi, będzie to jeden ze sposobów na ograniczenie jednorazowych wydatków. Z drugiej strony kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych z gorszymi zdolnościami kredytowymi, oznaczał będzie głównie wydłużenie zobowiązań względem banku.

Comments ( 3 )

  1. miła
    Kredyt konsolidacyjny to czasem ostatnie wyjście na to by jakoś zapanować nad dlugami, dobrze, że isttnieje coś takiego...
  2. Tofu
    Czasem konsolidacja to jedyny sposób by ogarnąć tyle zobowiązań finansowych
  3. Roll0
    Dobrze, że ktoś mówi o wadach kredytu konsolidacyjnego. Denerwuje mnie to, że panuje taka retoryka, że to dobry sposób na zapanowanie nad długami :/