Kredyt konsolidacyjny w banku a w parabanku – jakie różnice?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który zaciągany jest na spłatę innych zobowiązań. Ma to na celu połączenie ich, by uzyskać dłuższy okres kredytowania i niższą ratę do spłaty. Skonsolidować można właściwie każdy produkt finansowy. Co więc trzeba wiedzieć o konsolidacji kredytów?
- Kredyt konsolidacyjny – co to?
- Kredyt konsolidacyjny w banku a wymagania
- Kredyt konsolidacyjny w instytucjach pozabankowych
- Kredyt konsolidacyjny – dlaczego warto?
Kredyt konsolidacyjny – co to?
Kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku zobowiązań w jedno. Dotychczasowe zostają spłacone i pozostaje jeden kredyt – konsolidacyjny, z wydłużonym okresem kredytowania i niższą ratą możliwą do spłaty. Kredyt konsolidacyjny oferowany przez banki ma na celu uniknięcie problemów z uregulowaniem zobowiązań. Warto skorzystać z niego zanim pojawią się problemy ze spłatą zobowiązań. A co można skonsolidować? Większość produktów finansowych. Kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, pożyczki, a nawet karty kredytowe.
Kredyt konsolidacyjny w banku a wymagania
Wymagania banków w przypadku konsolidacji są podobne jak w przypadku innych zobowiązań. Aby móc skorzystać z kredytu konsolidacyjnego należy mieć odpowiednią zdolność i pozytywną historię kredytową. Banki weryfikują bowiem bazy BIK i KRD. Osoby już zadłużone nie otrzymają kredytu konsolidacyjnego w takiej instytucji, ponieważ są niewiarygodne i dla banki to spore ryzyko. Dlatego o kredyt konsolidacyjny należy się starać, kiedy wiemy, że w przyszłych miesiącach nie będziemy w stanie spłacić rat kilku zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny w instytucjach pozabankowych
Kredyty konsolidacyjne zarezerwowane są jedynie dla banków. Inne instytucje udzielają natomiast pożyczek konsolidacyjnych, które działają na podobnej zasadzie co kredyty bankowe. Ich celem również jest połączenie kilku zobowiązań, wydłużenie okresu kredytowania, odciążenie budżetu, uzyskanie jednej raty, która będzie możliwa do spłaty.
Pożyczki konsolidacyjne są jednak przyznawane na innych zasadach niż kredyty bankowe. Firmy pożyczkowe czy parabanki nie muszą prowadzić tak skrupulatnej weryfikacji pożyczkobiorcy jak banki. Większość nie sprawdza baz BIK czy KRD. Stąd taka popularność pożyczek konsolidacyjnych dla zadłużonych. Mogą o nie ubiegać się nawet osoby, które są bezrobotne, zadłużone czy mają niską zdolność kredytową. Trzeba jednak liczyć się z tym, że są to produkty finansowe o podwyższonym ryzyku. Oznacza to, że takie pożyczki konsolidacyjne będą droższe niż bankowe kredyty konsolidacyjne.
Kredyt konsolidacyjny – dlaczego warto?
Kredyty i pożyczki konsolidacyjne mają wiele zalet. Przede wszystkim łączą kilka zobowiązań w jedno. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o spłacie różnych kredytów, wszystko reguluje się raz w miesiącu. Przeważnie możliwe jest również wybranie odpowiedniego terminu, np. by rata płacona była w dniu wypłaty wynagrodzenia. Kredyt konsolidacyjny daje też możliwość uzyskania niższej raty, takiej która nie będzie obciążała domowego budżetu. To co prawda wydłuży okres kredytowania, ale dzięki takiemu rozwiązaniu, szansa na wpadnięcie w długi zmniejsza się.