Kredyt konsolidacyjny – jakie zadłużenia pomaga spłacić?

Kredyt konsolidacyjny to ratunek dla tych osób, które wpadły w spiralę zadłużenia i nie są w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Pozwala na połączenie kilku rat w jedną, co działa jak przysłowiowy plaster na ranę. Nie trzeba się mordować ze spłatą kilku różnych zobowiązań, ponieważ można je scalić w jedno. Jakie zadłużenia podlegają konsolidacji? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Tego rodzaju kredyt można określić jako celowy, którego środki przeznaczane są na spłatę ciążących na nas zobowiązaniach finansowych. Bank przyznając taki kredyt, spłaca tym samym dotychczasowe zadłużenia klienta, przekazując stosowną kwotę bezpośrednio na konta wskazanych instytucji, na których rzecz, zostały zaciągnięte. Zanim to jednak nastąpi, należy dokładnie przestudiować warunki i strukturę danego zadłużenia i dopiero wówczas można zadecydować, w jaki sposób połączyć poszczególne zobowiązania. Po dokonaniu konsolidacji klient spłaca jedną ratę tej instytucji, która spłaciła jego długi. Może być ona dużo niższa od sumy dotychczasowych obciążeń, dzięki wydłużonemu okresowi finansowania. Oznacza to również że dłuższy okres spłaty wiąże się nierozerwalnie ze wzrostem całkowitego kosztu kredytu. Jednak ten fakt w większości przypadków osób zagrożonych utratą płynności finansowej, zdaje się mało istotny.
Połączenie bieżących zobowiązań wiąże się z oceną zdolności kredytowej. Bank oczekuje od klienta ubiegającego się o kredyt konsolidacyjny szeregu dokumentów, wśród których muszą znaleźć się te potwierdzające wysokość osiąganych dochodów, formę zatrudnienia oraz szereg innych związanych ze zobowiązaniami, które chcemy skonsolidować. Przeważnie są to umowy kredytowe, wyciągi z konta, wykaz aktualnych pożyczek i zobowiązań. Pod lupę brana jest również historia kredytowa dłużnika.
Jakie długi można skonsolidować?
Oczywiście konsolidacja kredytu ma różne przełożenie w praktyce. Nie wszystkie bowiem rodzaje zadłużeń podlegają konsolidacji. Wynika to z indywidualnej polityki danego banku. Niektóre udzielają konsolidacji jedynie na kredyty bankowe i nie dopuszczają innych zobowiązań finansowych jak pożyczki pozabankowe typu chwilówki czy karty kredytowe. Właśnie pożyczki pozabankowe stanowią największe trudności przy konsolidacji. To samo dotyczy kart kredytowych i wykorzystanego limitu na koncie.
Zdecydowanie łatwiejsze w konsolidacji są następujące zobowiązania:
- kredyt samochodowy,
- kredyt hipoteczny,
- kredyt gotówkowy,
- kredyt ratalny.
Zdarza się, że klient zaciągający kredyt konsolidacyjny otrzymuje dodatkowe środki, które może wykorzystać na dowolny cel. Najczęściej otrzymują je osoby, które po raz pierwszy w życiu napotkały problemy z terminową spłatą dotychczasowych zobowiązań.
Konsolidacja to idealne rozwiązanie dla tych, którzy są pod przysłowiową ścianą i stoją przed koniecznością spłaty zadłużenia, na które nie mają środków. To zdecydowanie odciąża domowy budżet i stwarza możliwości do poprawienia swojej sytuacji na przyszłość.
Comments ( 2 )