Kredyt konsolidacyjny – jakie warunki? Czy konsolidacja wymaga dodatkowego zabezpieczenia?

Opublikowane przez Kamila Wieczorek data
Kredyt konsolidacyjny – jakie warunki? Czy konsolidacja wymaga dodatkowego zabezpieczenia?

Kredyt konsolidacyjny pozwala niektórym osobom zawładnąć nad swoimi zobowiązaniami finansowymi, dzięki tej usłudze finansowej mogą je spłacić w jednej dużej racie. Jednak nie każdy kwalifikuje się do konsolidacji kredytu, czytaj dalej, by dowiedzieć się, jakie wymagania narzucone przez bank należy spełnić.

Kto może skonsolidować kredyt?

Mimo że kredyt konsolidacyjny pozwala poradzić sobie z nawarstwiającymi się długami, to nie każda osoba zadłużona go otrzyma. Z tej opcji mogą skorzystać tylko osoby, które mają odpowiednią zdolność kredytową. Co więcej, banki biorą pod uwagę obecną sytuację finansową klienta, dlatego, jeśli przymierzasz się do scalenia długów, lepiej zrobić to szybko, nim wystąpią opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych w innych bankach.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Odpowiednia zdolność kredytowa jest rzeczą fundamentalną, bez niej nie otrzymamy konsolidacji. Kredytobiorca musi zadbać o to, by jego rejestr BIK był nienaganny, nie może ociągać się ze spłatami już istniejących zobowiązań (każde opóźnienie może zmniejszyć szansę na otrzymanie konsolidacji). Trzeba też wiedzieć, jak złożyć wniosek, ponieważ co instytucja finansowa, to inne zasady. Przejrzyj oferty lokalnych banków i zapoznać się z ich wymaganiami co do składania wniosków o połączenie zadłużeń. Ostatnia rzecz, równie ważna co poprzednie, to dostarczenie wymaganych dokumentów, bankier może odrzucić wniosek, jeśli nie zostanie dostarczona kompletna dokumentacja.

Warto dodać także, że przedsiębiorcy również mogą starać się o kredyt konsolidacyjny, jednak muszą oni spełnić jeden kluczowy warunek – okres prowadzenia ich działalności gospodarczej jest dłuższy nić 6 miesięcy!

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu konsolidacyjnego?

Pierwszorzędną kwestią są dokumenty potwierdzające tożsamość danej osoby oraz dokumentacja związana z zobowiązaniami finansowymi, które mają ulec połączeniu. Ważne są także wyciągi z konta, które potwierdzą wysokość, jak i źródło comiesięcznych dochodów. Bank może także wymagać innych dokumentów do kredytu konsolidacyjnego, np. zaświadczeń, jak np.potwierdzenie świadczeń, jeśli dana osoba jest na rencie, emeryturze lub korzysta z zasiłku opiekuńczego. Przedsiębiorcy dodatkowo muszą podłożyć rozliczenia podatkowe, kartę podatkową, pełną księgowość lub ryczałty ewidencjonowane, jeśli w taki sposób firma się rozlicza.

Czy konsolidacja musi być zabezpieczona?

Osoba może otrzymać kredyt bez zabezpieczenia, np. w postaci mieszkania lub innej nieruchomości, jednak okres spłaty będzie wtedy krótszy niż przy kredycie konsolidacyjnym z hipoteką. Często brak zabezpieczenia konsolidacji wiąże się także z wyższym oprocentowaniem, a kredytobiorca będzie musiał zapłacić bankowi więcej pieniędzy, tańszą i bardziej komfortową opcją z pewnością byłby kredyt konsolidacyjny z hipoteką.

Comments ( 6 )

 1. Muśka
  Konsolidacja kredytów czasem może się przydać, w szczególności, jak rzeczy na raty nagle się sporo nazbiera....
 2. Kaja S.
  Ja korzystałam z konsolidacji i naprawdę, przynajmniej w moim przypadku, jest to opłacalna opcja. Warto to sobie sprawdzić.
 3. Anka
  Niestety ja otrzymałam taką propozycję kredytu konsolidacyjną, która w ogóle nie była dla mnie atrakcyjna :( no cóż za niedługo znów spóbuję
 4. ja
  W moim przypadku kredyt konsolidacyjny uratował domowy budżet. Warunki uzyskania konsolidacji nie były jakieś wyśrubowane i wszystko udało się bez problemów :)
 5. rit@
  Mnie się udało uzyskać kredyt konsolidacyjny i jestem bardzo zadowolona z warunków jakie zostały mi przedstawione. Ale co najważniejsze, atrakcyjniejszą ofertę dostałam w innym banku, nie w moim :D
 6. miłka
  Okazuje się, że warunki kredytu konsolidacyjnego nie zawsze są atrakcyjne :( razem z mężem chcieliśmy ogarnąć nasze zobowiązania i spróbować stanąć finansowo na nogi ale się nie udało :(