Kredyt konsolidacyjny dla osób, firm w trudnej sytuacji, z komornikiem, czy możliwy?

Opublikowane przez Adam Jezierzak data
Kredyt konsolidacyjny dla osób, firm w trudnej sytuacji, z komornikiem, czy możliwy?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które znalazły się w tarapatach finansowych, mają problem ze spłatą wcześniejszych zobowiązań. Pozwala załatać lukę w budżecie, zarówno domowym, jak i firmowym. A kiedy możliwe jest jego uzyskanie? Sprawdzamy.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie przeznaczone na spłatę innych kredytów, pożyczek. Dzięki temu łączysz wszystkie raty w jedną, na preferencyjnych warunkach. Jak to jest możliwe? Wydłużony zostaje okres spłaty, a co za tym idzie, raty są niższe. Najczęściej okazuje się, że sumarycznie, kredyt konsolidacyjny jest droższy, niż spłata każdego z zadłużeń z osobna, co jednak nie wpływa na jego atrakcyjność. Dlaczego?

Ponieważ kredyt ten pozwala na wyjście z długów, poradzenie sobie z coraz bardziej naglącymi ratami, zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i firm. Rata jest tak dopasowywana, aby jej wysokość nie narażała bieżącego budżetu.

Tutaj warto też od razu dopowiedzieć, że konsolidacji podlegają różne produkty: kredyty, pożyczki gotówkowe, pożyczki pozabankowe, a także limity na kartach kredytowych, limity odnawialne na koncie.

Kiedy dostaniesz kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny często nazywa się kredytem dla zadłużonych. Jest to produkt skierowany do osób, firm w trudnej sytuacji finansowej. Nie zawsze jednak zostanie ci przyznany, ponieważ tak jak w każdym innym przypadku, liczy się przede wszystkim zdolność kredytowa. Ta obliczana jest m.in. na podstawie twoich dochodów, sytuacji materialnej, a także historii kredytowej.

I na tym ostatnim punkcie chcielibyśmy się skupić, ponieważ po kredyt konsolidacyjny najlepiej udać się do banku, zanim jeszcze zaczniesz mieć poważne problemy ze spłatą rat. Gdy już od jakiegoś czasu ich nie regulujesz, a informacja o tym pojawiła się w BIK, bank najpewniej odmówi ci przyznania zobowiązania. Dlaczego? Ponieważ twoja zdolność kredytowa drastycznie maleje, nie ma pewności, czy będziesz spłacać raty. Pisząc wprost: jesteś niewiarygodnym klientem, a ryzyko związane z udzieleniem ci dodatkowych środków jest dla banku za duże.

Podsumowując – choć kredyt konsolidacyjny z założenia jest produktem dla osób i firm znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, na jego przyznanie mogą liczyć jedynie ci klienci, którzy w porę zorientowali się, że w niedalekiej przyszłości zacząć mieć poważne problemy z płynnością swojego budżetu.

A czy możliwy jest kredyt z komornikiem?

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych z komornikiem – czy możliwy?

Odpowiedź w tym wypadku nie jest jednoznaczna. Ze względu na wszystko to, co napisaliśmy powyżej, jest prawdopodobne, że bank odrzuci twój wniosek, jeśli toczy się wobec ciebie postępowanie egzekucyjne. W takiej sytuacji twoje zdolność kredytowa jest niska, natomiast ryzyko rośnie.

Co ciekawe, bank może nie przyznać ci kredytu konsolidacyjnego nawet wtedy, gdy już uregulowałeś wszystkie długi – twój scoring w BIK jeszcze przez wiele miesięcy może być niewystarczający.

Jest jednak rozwiązanie – to pożyczka konsolidacyjna w instytucjach pozabankowych. Wymagania w nich są najczęściej niższe, dopuszcza się kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych z komornikiem. Tylko aby zrekompensować sobie ryzyko, firmy pożyczkowe w znaczący sposób zwiększają prowizję, oprocentowanie. To sprawia, że taki produkt jest drogi, nierzadko odsetki wynoszą tyle samo, co pożyczona kwota.

Czy jest to dobry wybór? Jeśli w banku nie masz wystarczającej zdolności, a obecne zobowiązania są coraz trudniejsze do spłaty, może to być jedyne wyjście z sytuacji. Ale wtedy upewnij się, czy będziesz w stanie spłacać kredyt konsolidacyjny oraz wybierz firmę pożyczkową, która stawia jasne warunki, bez żadnych niezrozumiałych zapisów w umowie.


Comments ( 2 )

  1. Charlotta
    Niestety, mając problemy finansowe, trzeba myśleć o takich rozwiązaniach wcześniej niż później. W ostateczności zostaje już tylko ogłoszenie upadłości.
  2. Tyszka
    Niby trzeba myśleć, ale nigdy nie wiadomo jak się życie ułoży...