Kredyt konsolidacyjny dla bezrobotnych – czy będąc bez pracy możesz dostać kredyt?

Opublikowane przez Mateusz Sitek data
Kredyt konsolidacyjny dla bezrobotnych – czy będąc bez pracy możesz dostać kredyt?

Mając kilka różnych zobowiązań narażamy się na większe obciążenie budżetu domowego, co może grozić nam poważnymi konsekwencjami, w postaci problemów ze spłatą. Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny, jednak czy można go uzyskać będąc osobą bezrobotną? Na co możemy liczyć, jakie mamy szanse?

Kredyt konsolidacyjny dla bezrobotnych – czy możliwy?

Polacy biorą kredyty i pożyczki często i chętnie, co jednak może doprowadzić do sytuacji, że tych zobowiązań jest po prostu zbyt wiele, a miesięczne koszty zbyt wysokie. Rozwiązaniem może być wówczas kredyt konsolidacyjny i połączenie tych zobowiązań w jedno z niższą ratę i mniejszym oprocentowaniem. Czy jednak może go dostać osoba bezrobotna? Tutaj niestety odpowiedź jest tylko jedna – nie.

Żaden bank nie udzieli kredytu konsolidacyjnego osobie bezrobotnej, ponieważ jednym z wymogów jest posiadanie stałego dochodu. Oczywiście wyjątkiem mogą być emeryci i renciści, którzy taki dochód posiadają, choć nie ze stosunku pracy, ale i tutaj może być ciężko. W innych przypadkach jest to niestety niemożliwe.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to popularny produkt finansowy oferowany przez banki i tak jak w przypadku innych ofert kredytowych i tutaj trzeba spełniać określone warunki, by go otrzymać. Banki sprawdzają zdolność kredytową (konieczne jest udowodnienie stałego dochodu) oraz historię BIK (powinna być pozytywna bez zaległości). Jeżeli więc jesteśmy bezrobotni i bez stałego dochodu, a także posiadamy lub posiadaliśmy zadłużenie z racji zobowiązań finansowych, niestety nie mamy co liczyć na konsolidację.

Ten produkt jest przeznaczony przede wszystkim dla osób ze stabilną sytuacją finansową, dla których dotychczasowe zobowiązania są po prostu niekorzystne, jednak płacą je terminowo i bez problemów. Decydują się na to między innymi osoby, które przewidują, że w najbliższym czasie ich wydatki wzrosną i potrzebują większej ilości gotówki lub dostrzegają, że na rynku możliwe jest znalezienie kredytu o lepszych warunkach niż obecnie.

Kredyt dla bezrobotnych – jak skonsolidować?

Skoro osoby bezrobotne mają raczej niewielkie szanse na to, by dostać kredyt konsolidacyjny w banku, jakie inne możliwości posiadają? Na rynku finansowym istnieje jeszcze coś takiego jak pożyczka konsolidacyjna. Jest ona dostępna w bankach, ale znacznie częściej można ją spotkać jako ofertę firm pozabankowych i parabanków. Działa ona na podobnej zasadzie, jednak wymaga innych formalności, które są mniej skomplikowane i mniej restrykcyjne. Tym sposobem o pożyczkę konsolidacyjną mogą się starać także osoby bez stałego dochodu, bezrobotne oraz z zadłużeniem.

Oczywiście w takim wypadku trzeba się liczyć także z większym ryzykiem oraz wyższymi kosztami, które będą zabezpieczeniem dla firmy pożyczkowej. Dodatkowo pożyczki konsolidacyjne są najczęściej na niższe kwoty, mając więc większe zobowiązania, może być problem, by połączyć je w jedno.

Gdzie po pożyczkę konsolidacyjną dla bezrobotnych?

Po pożyczkę konsolidacyjną dla bezrobotnych można udać się do kilku miejsc – do wyboru mamy banki, choć jak wiadomo, uzyskanie pozytywnej odpowiedzi na wniosek może być ciężko. Łatwiej o to w instytucjach pozabankowych – firmach pożyczkowych, parabankach oraz SKOK-ach.

Aby zapoznać się z poszczególnymi ofertami, najłatwiej będzie skorzystać z porównywarek, które gromadzą informacje o dostępnych na rynku propozycjach i przedstawiają najbardziej korzystne. Oczywiście, najlepiej wcześniej dokładnie zapoznać się z konkretnymi firmami oraz warunkami przyznawania tych kredytów. Przydatne będą także opinie osób, które z takich ofert skorzystały.


Comment ( 1 )

  1. Dominika
    Jestem bardzo ciekawa, jak to wygląda w praktyce. Przecież przy konsolidacji już się ma kredyt, więc ona ma pomóc w spłacie przy jednoczesnym wydłużeniu okresu. Brak zatrudnienia nie powinien psuć szyków.