Kredyt konsolidacyjny – co to? Co można skonsolidować?

Opublikowane przez Marek Starczewski data
Kredyt konsolidacyjny – co to? Co można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny — na czym polega? Czy warto go zaciągnąć? Jakie są rodzaje takich kredytów i jakiego typu zobowiązania finansowe pozwalają skonsolidować?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest finansowym zobowiązaniem, które zaciąga się by spłacić inne zobowiązania. Zostają one połączone w jedno, spłacane na korzystniejszych warunkach. Nie tylko wystarczy wtedy pamiętać o jednej równej miesięcznej racie, zamiast o kilku różnej wielkości, ale w dodatku okres spłaty zostaje wydłużony, dzięki czemu raty są niższe.

Jakie zadłużenia można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny pozwala spłacić kilka zadłużeń wobec różnych banków. Konsolidacji można poddać kredyty gotówkowe, hipoteczne, gotówkowe, raty zaciągnięte w sklepie na zakupy, limit na koncie oraz zadłużenie na karcie kredytowej. Możliwa jest też konsolidacja chwilówek, chociaż nie każdy bank się na nią zgodzi.

Jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów jest kredyt konsolidacyjny gotówkowy, ponieważ jest on szeroko dostępny. Nie jest przy nim wymagane dodatkowe zabezpieczenie, więc wnioskodawca powinien móc wykazać się jedynie dobrą zdolnością kredytową. Banki często umożliwiają składanie wniosku o taki kredyt w trybie online, co jest ze wszech miar wygodne, bo nie trzeba ruszać się z domu. Nie są tu potrzebne uporczywe formalności – często jedyny wymagany dokument to zaświadczenie o dochodach.

Żeby otrzymać kredyt konsolidacyjny hipoteczny, trzeba dysponować nieruchomością. Będzie ona stanowić zabezpieczenie kredytu. Najlepiej, żeby to właśnie wnioskodawca był jej właścicielem, choć nie zawsze jest to absolutnie konieczny warunek – niektóre banki zgadzają się na to, by obłożyć hipoteką nieruchomość należącą do poręczyciela wskazanego przez kredytobiorcę. Dzięki zabezpieczeniu kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Może zostać udzielony nawet na 30 lat. Procedura jednak nie przebiega tak prosto jak w przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego. Trzeba wypełnić długą listę formalności, przez co cały proces może trwać nawet miesiąc.

W ofercie banków znajduje się także kredyt konsolidacyjny bez zabezpieczeń, najczęściej służący do spłaty zadłużeń konsumpcyjnych. Można go otrzymać niemal błyskawicznie – decyzja o przyznaniu takiego kredytu jest wydawana nieraz w przeciągu zaledwie jednego dnia. Za to jest on udzielany na bardzo niskie kwoty.

Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady

Zdecydowanie zaletą kredytu konsolidacyjnego jest to, że pozwala on połączyć kilka zobowiązań finansowych w jedno z jedną miesięczną ratą. Oczywiście duże znaczenie ma również możliwość obniżenia tej raty w stosunku do kredytów spłacanych osobno. Można tez uzyskać niższe oprocentowanie, jeśli zobowiązania te zostały zaciągnięte dawno temu na mało korzystnych warunkach. Kredyt konsolidacyjny to często również opcja otrzymania dodatkowej gotówki.

Ale są też minusy – przy niższej miesięcznej racie wydłuża się okres spłaty. A im jest on dłuższy, tym wyższy całkowity koszt kredytu. Opłaty zwiększają się również przy kredycie obłożonym hipoteką.


Comments ( 2 )

  1. karmelkowy
    Chyba właśnie znalazłem rozwiązanie wszystkich moich problemów! Czas udać się do banku i poprosić o ofertę :)
  2. Kaja
    Jak dla mnie świetna opcja. Nie słyszałam o tym wcześniej, a przynajmniej nie wiedziałam, że w ten sposób da się nieco sobie pomóc w wyjściu z długów. Spoko opcja!