Kredyt konsolidacyjny 2021, co się zmieniło, kredyt konsolidacyjny a koronawirus?

Opublikowane przez Maryla Kniczka data
Kredyt konsolidacyjny 2021, co się zmieniło, kredyt konsolidacyjny a koronawirus?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że sytuacja gospodarcza w kraju uległa pogorszeniu. Banki stały się ostrożniejsze przy przyznawaniu kredytów, znacznie dokładniej zaczęto sprawdzać zdolność kredytową wnioskodawców. Dotknęło to zwłaszcza osoby, które chciały wziąć kredyt hipoteczny, a prowadzą jednoosobową działalność. A jak sprawa się ma z kredytami konsolidacyjnymi? Czy pandemia wpłynęła na nie?

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Zanim zajmiemy się analizą obecnej sytuacji na rynku kredytów bankowych, w tym kredytów konsolidacyjnych, powinniśmy wyjaśnić sobie, czym właściwie jest tego typu produkt bankowy, żeby wiedzieć, czy pandemia mogła mieć na niego wpływ. W tym wypadku bowiem mamy do czynienia z dość specyficzną ofertą dla kredytobiorców. Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Najprościej wyjaśnić to, sięgając do etymologii słowa. Konsolidacja pochodzi od łacińskiego consolidatio, co oznacza spojenie. Już tutaj mamy łatwe wyjaśnienie, czym jest kredyt konsolidacyjny. To połączenie kilku kredytów w jeden. Po co? Przede wszystkim w celu ułatwienia kredytobiorcy spłaty w terminie wielu zobowiązań.

Na wzięcie kredytu konsolidacyjnego najczęściej decydują się osoby, które mają kilka różnego typu kredytów i problemy z ich spłatą, głównie z uwagi na koszty okołokredytowe. Konsolidacja zobowiązań sprawia, że często te opłaty są niższe, ale co istotne – raty są zmniejszone, a termin ich spłaty – wydłużony. W efekcie po prostu znacznie prościej jest spłacić dług. Kredyty konsolidacyjne umożliwiają połączenie kilku kredytów, często w kilku bankach, w jeden dług. Mając jedną ratę, jeden termin płatności łatwiej jest nad tym zapanować.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Można zaryzykować stwierdzenie, że kredyty konsolidacyjne są dla zadłużonych. W istocie bardzo często decydują się na nie osoby, które mają problemy z terminową spłatą zobowiązań. Prawda jest jednak taka, że z możliwości konsolidacji kredytu korzystają również inne osoby, którym zależy na zmniejszeniu raty lub wydłużeniu okresu spłaty.

Niezależnie od tego, z jakich powodów decydujemy się na wzięcie kredytu konsolidacyjnego, powinno się dokładnie przeanalizować ofertę banku. Sprawdzić trzeba wysokość raty po konsolidacji, ale i koszt prowizji dla instytucji pożyczkowej, która decyduje się przejąć całe zadłużenie. Jak przy wszystkich ofertach bankowych bywa, tak i tutaj należy sprawdzić RRSO.

Przy konsolidacji kredytów i pożyczek nie można zapomnieć o tym, by sprawdzić, jaka będzie całkowita kwota do spłaty, gdy połączy się długi. Nie mówiąc o konsekwencjach, jakie mogą wynikać z ewentualnych opóźnień w spłacie. Kluczowe jest też to, jakiego bank wymaga zabezpieczenia kredytu konsolidacyjnego.

Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?

A gdzie udać się po kredyt konsolidacyjny? Oferują go najpopularniejsze banki. Podczas wyboru przydać się może kredytu konsolidacyjnego kalkulator. On pomoże w przeliczeniu wszystkiego. Pokaże, czy faktycznie warto wziąć pod uwagę tego typu zobowiązanie.

Dzisiaj najłatwiej wnioskuje się o kredyt konsolidacyjny online. Wiele banków umożliwia wysłanie wniosku przez internet. To wygodne i szybkie, a w pełni bezpieczne.

Kredyt konsolidacyjny 2021

W 2021 roku w czasie trwania pandemii banki są bardzo ostrożne przy udzielaniu nowych kredytów. Wiele z nich bardziej skupia się na obsłudze swoich dotychczasowych klientów, których dobrze zna. To może sprawić, że łatwiej będzie o kredyt konsolidacyjny w banku, w którym ma się zaciągnięte któreś z zobowiązań.

Warto też wiedzieć, że pandemia koronawirusa spowodowała, że większość banków skupiła się na rozwijaniu oferty kredytowej dostępnej w internecie. To skróciło, ale i ułatwiło procedurę przyznawania kredytów, a co za tym idzie, kredytobiorca może otrzymać potrzebne środki szybciej niż dotychczas.

Comments ( 3 )

  1. Kapiz
    Nie tylko banki skupiały się na swoich ofertach online, ale też inne branże. Zobaczcie, ile ludzi przed tą pandemię nie kupowała, zamawiała rzeczy przez neta a teraz? Teraz to popadło w uzależnienie.
  2. Alec
    To racja, koronawirus sprawił, że praktycznie wszystko przeniosło się do internetu. Trochę to przerażające, a z drugiej strony świat już od dłuższego czasu w tę stronę zmierzał.
  3. Mojżesz
    W sumie to nic się nie zmieniło, bo kredyt konsolidacyjny to moim zdaniem dalej kiepskie rozwiązanie dla osób zadłużonych. Tylko pogarszamy sytuację