Jakie dokumenty przygotować do kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny jest sposobem na scalenia w jedno różnych zaciąganych zobowiązań finansowych danego kredytobiorcy. Jest on stosowany w celu obniżenia comiesięcznych rat. Zanim jednak bank nam go przyzna, musimy zwrócić uwagę na niezbędne formalności oraz przygotować odpowiednie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku.
Jakie dokumenty musimy przygotować do kredytu konsolidacyjnego?
Kredyt konsolidacyjny może być korzystnym rozwiązaniem w wielu przypadkach zadłużenia. Pozwala niektórym zmniejszyć raty spłacane co miesiąc oraz uniknąć niekorzystnych warunków innych zadłużeń. Kiedy już wiemy, jak działa kredyt konsolidacyjny, należy zastanowić się, które dokumenty trzeba przygotować, aby dostarczyć bankowi informacje o naszej sytuacji finansowej.
Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o przyznanie kredytu konsolidacyjnego zazwyczaj różnią się w zależności od banku. Jednak prawdopodobnie będziemy musieli przygotować szereg papierów dotyczących zobowiązań, które chcemy skonsolidować oraz informacje na temat naszej obecnej sytuacji finansowej. Należeć mogą do nich m.in.:
- zaświadczenie od pracodawcy o dochodach przez nas uzyskiwanych;
- konkretne umowy pożyczkowe bądź kredytowe, które chcemy skonsolidować;
- aneksy do umów kredytowych (jeśli takie występują);
- wyciągi z konta bankowego.
Dokumenty do kredytu konsolidacyjnego a forma zatrudnienia
Jeśli pracujemy na umowie o dzieło lub zlecenie, warto jest sporządzić kopię umowy. Z kolei w sytuacji, kiedy prowadzimy własną działalność gospodarczą, powinniśmy się udać do ZUS-u i Urzędu Skarbowego w celu uzyskania zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. Lepiej przygotować te dokumenty, nawet jeśli się nie przydadzą, niż donosić je później w pośpiechu.
Wszystkie te wymienione dokumenty pomogą bankowi w ocenie naszej zdolności kredytowej. Osoby, które decydują się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, często mogą mieć problemy z uzyskaniem tego rodzaju pomocy finansowej. Dużo zależy też od liczby konsolidowanych zobowiązań.
Jak wybrać kredyt konsolidacyjny i złożyć odpowiedni wniosek?
Po tym, jak skompletujemy wyżej wymienione dokumenty, możemy przystąpić wyboru kredytu i złożenia wniosku. Kwestia zdecydowania się na konkretny kredyt zależy również od naszego planu konsolidacji. Plan ten obejmuje m.in. to, jakie zobowiązania konsolidujemy (nie musimy konsolidować wszystkich) oraz to, czy chcemy dobrać dodatkową gotówkę do danego kredytu (w niektórych bankach istnieje taka możliwość).
Przy wyborze kredytu powinniśmy zwracać uwagę na RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), która wskazuje realną roczną stopę oprocentowania kredytu oraz prowizję, którą pobiera bank. Warto też patrzeć na koszty dodatkowe kredytu, do jakich zalicza się m.in. jego ubezpieczenie. W wybraniu interesującego nas kredytu konsolidacyjnego pomocne mogą okazać się internetowe porównywarki, w których możemy zestawić ze sobą interesujące nas oferty i porównać ich parametry.
Z kolei procedura złożenia wniosku o kredyt konsolidacyjny może się odbyć zarówno w sposób tradycyjny, jak i online. Jednak w zależności od wielkości kwoty kredytu i wysokości raty może się okazać, że wniosek będziemy musieli wypełnić i odręcznie podpisać w banku. Wszystko zależy jednak od zasad panujących w danym banku.
W sytuacji, kiedy będziemy mieli problem z wyborem interesującego nas kredytu konsolidacyjnego oraz ze złożeniem wniosku, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego lub osoby, która posiada większą wiedzę od nas w tym temacie.
Comments ( 4 )