Jak korzystać z kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych?

Opublikowane przez Adam Jezierzak data
Jak korzystać z kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych?

Chcesz skonsolidować wszystkie dotychczasowo zaciągnięte zobowiązania, lecz nie wiesz, na co zwracać uwagę? Pomogą Ci w tym narzędzia dostępne w internecie – przedstawiamy, jak z nich korzystać, aby wyciągnąć jak najwięcej informacji.

Jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?

Choć konsolidacja kredytów zwykle jest droższym rozwiązaniem, niż spłata każdego pojedynczego zadłużenia, dla wielu osób jest to jedyny sposób na wyjście z długów i uniknięcie utracenia płynności finansowej. Lecz tak jak przy każdym innym produkcie bankowym, ważne jest aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę. A na co zwracać uwagę?

Na koszt kredytu składa się kilka czynników. Jest to prowizja, oprocentowanie, a także dodatkowe opłaty. Jednak porównywanie ofert na podstawie tych parametrów może okazać się zgubne. Dlaczego? Ponieważ i tak najważniejsze jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik, który uwzględnia nie tylko poszczególne koszty zobowiązania, ale także zmianę wartości pieniądza w czasie (dlatego RRSO nigdy nie będzie równe oprocentowaniu, nawet gdy nie ma żadnych dodatkowych opłat).

W praktyce może się zdarzyć, że kredyt o niższym oprocentowaniu jest tak naprawdę droższy, ponieważ ma wyższą prowizję, a co za tym idzie RRSO.. Łatwo to sobie porównać sprawdzając dokładnie całkowitą kwotę do spłaty. A jak to zrobić? Tu już z pomocą przychodzą różne narzędzia internetowe.

Kalkulator kredytów konsolidacyjnych

Kalkulator kredytów konsolidacyjnych jest dużą pomocą dla osób niezorientowanych w tych produktach bankowych. Pozwala ocenić, w jakiej wysokości ratę kredytu będziesz spłacać, jeśli zdecydujesz się na konsolidację wszystkich zobowiązań. A jak działa?

W kalkulatorze musisz uwzględnić wszystkie kredyty, które chcesz połączyć. Może to być kredyt gotówkowy, samochodowy, mieszkaniowy, kredyt w ROR, pożyczka hipoteczna czy kartka kredytowa. Następnie należy zaznaczyć, jaka jest wysokość zadłużenia, okres spłaty, a także jego oprocentowanie. Na końcu trzeba uwzględnić parametry kredytu konsolidacyjnego – jego oprocentowanie oraz okres spłaty. Na tej podstawie kalkulator obliczy Ci wysokość raty, a Ty będziesz w stanie ocenić, czy jest ona dla Ciebie akceptowalna.

Ale to nie wszystko. Znajdziesz konkretne propozycje kredytów, w przypadku których możesz uzyskać ratę o zbliżonej wysokości. Wszystkie informacje będziesz mieć więc w jednym miejscu.

Oczywiście, takich kalkulatorów w internecie jest dużo i mogą się one różnić zasadą działania. Nie martw się jednak – wszystkie są na tyle intuicyjne, że korzystanie z nich nie powinno stanowić żadnego problemu. Pamiętaj jedynie o tym, że jest to symulacja, a ostateczne wyliczenia przedstawi Ci bank po analizie Twojej sytuacji finansowej.

Porównywarka kredytów konsolidacyjnych

Jeszcze jednym, ciekawym narzędziem, o którym chcielibyśmy wspomnieć, jest porównywarka kredytów konsolidacyjnych. Jest to wykaz różnych produktów bankowych spełniających Twoje kryteria. Możesz tam określić kwotę kredytu oraz okres spłaty i na tej podstawie przedstawione zostaną oferty adekwatne do tych parametrów.

Informacje zebrane są w bardzo podobny sposób – wskazane jest oprocentowanie, RRSO, prowizja, a także całkowita kwota do spłaty i przewidywana wysokość miesięcznej raty. Jeśli wiesz, w jakiej wysokości zobowiązanie potrzebujesz, w ten sposób najłatwiej sprawdzisz, który bank oferuje najkorzystniejsze warunki.