Gdzie po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest jednym ze sposobów na wyjście z długów bez stresów i nadszarpywania domowego budżetu. Kto powinien pomyśleć o połączeniu zadłużeń w jedno i gdzie otrzymać najkorzystniejszą ofertę?
Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?
Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, które umożliwia połączenie kilka zadłużeń w jedno, ze wspólną ratą. Co to oznacza? Jeśli masz np. kredyt, pożyczkę, limit na karcie kredytowej i debet na koncie, możesz to wszystko „spłacić” jednorazowo, konsolidując wybrane zobowiązania.
Umowa kredytu konsolidacyjnego jest tak dopasowywana, aby jego miesięczna rata była niższa, niż suma dotychczasowo regulowanych zobowiązań. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu spłaty, choć ma to pewne negatywne konsekwencje. Im dłużej spłacasz kredyt, tym więcej odsetek płacisz, dlatego w praktyce konsolidacja jest często droższym rozwiązaniem. Co sprawia, że mimo wyższych kosztów kredytowych, taki kredyt cieszy się dużą popularnością?
Dzięki niemu można uniknąć poważnych kłopotów, spowodowanych zaleganiem z płatnościami. Pozwala na optymalizację domowego budżetu, a ty spłacasz swoje zobowiązania powoli, lecz sukcesywnie, ostatecznie wychodząc ze wszystkich długów. To może być też dobrym wyjściem dla osób, które popadły w spiralę długów.
Gdzie po kredyt konsolidacyjny?
Gdzie dostać kredyt konsolidacyjny podpowiada blog Halokredyty.pl, możesz też skorzystać z kalkulatorów kredytowych, które przedstawiają aktualną ofertę. Wcześniej musisz jednak wiedzieć, że kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną otrzymasz zarówno w banku, jak i w parabanku. Jaka będzie różnica w warunkach?
Do banku po kredyt konsolidacyjny możesz udać się wtedy, gdy zdajesz sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej, ale jeszcze nie zacząłeś mieć problemów z płynnością, dalej spłacasz raty. Natomiast w przypadku, gdy zaprzestałeś regulowania zobowiązań, a informacja o tym trafiła do BIK, bank może odmówić ci przyznania kredytu.
Wtedy często jedyną możliwością jest pożyczka konsolidacyjna w parabanku, w przypadku której wymagania nie są tak restrykcyjne. Musisz przy tym wiedzieć, że ze względu na wyższe ryzyko, jakie ponosi pozabankowa instytucja finansowa, zwiększają się koszty kredytowe. Jest to mniej korzystne rozwiązanie.
Jak złożyć wniosek o konsolidację kredytów?
Zanim złożysz wniosek o konsolidację kredytów, warto przygotować wszystkie niezbędne dokumenty. Ich lista może się różnić w zależności od banku i sumy zobowiązania (im jest ona wyższa, tym więcej formalności należy spełnić), aczkolwiek najczęściej jest to:
- dowód osobisty;
- zaświadczenie o dochodach oraz rodzaju stosunku pracy;
- wyciąg z konta osobistego;
- umowy kredytów i pożyczek, które chcesz skonsolidować, wraz z harmonogramem spłat;
- zaświadczenie o kwocie pozostałej do spłacenia.
Coraz więcej banków umożliwia spełnienie wszystkich formalności online, bez wychodzenia z domu. Dlatego zapoznaj się z dostępnymi ofertami, sprawdź warunki oraz wymagania banku i… wyślij wniosek. Pamiętaj też, że odmowa w jednym banku nie oznacza wcale, że w kolejnym nie zostanie przyznany ci kredyt.
Comment ( 1 )