Gdzie najłatwiej dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest jednym ze sposobów na wyjście z długów. Aby jednak go otrzymać, trzeba spełnić określone warunki. Jakie? Wyjaśniamy.
- Jak dostać kredyt konsolidacyjny?
- Dokumenty potrzebne do kredytu konsolidacyjnego
- Kredyt oddłużeniowy w banku a pożyczka konsolidacyjna w parabanku
Jak dostać kredyt konsolidacyjny?
Konsolidacja kredytów polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno, ze wspólną ratą. Jest ona zwykle niższa, niż suma wszystkich miesięcznych rat. Jak to jest możliwe? Dzięki obniżeniu oprocentowania oraz jednocześnie wydłużeniu okresu spłaty. Jest tylko jeden minus – im więcej rat masz do uregulowania, tym więcej odsetek płacisz. W konsekwencji taki kredyt może okazać się droższy, jednak aspekt ten rzadko brany jest pod uwagę. Dlaczego? Ponieważ czasami jest to jedyny sposób na wyjście z długów i utrzymanie płynności finansowej.
Skonsolidować można różne rodzaje zobowiązań: kredyty konsumpcyjne, samochodowe, pożyczki, limity na kartach kredytowych. Co ciekawe, możliwa jest też konsolidacja kredytu konsolidacyjnego. Jest to jednak rzadko stosowane rozwiązanie.
Tak jak w przypadku każdego innego produktu finansowego, trzeba spełnić określone warunki, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny. Sprawdzana jest zdolność kredytowa, a także historia poprzednio spłacanych zadłużeń. Konieczne jest dostarczenie też niezbędnych dokumentów, które pozwolą te informacje zweryfikować. A jakich?
Dokumenty potrzebne do kredytu konsolidacyjnego
Wyróżnić można kilka grup dokumentów potrzebnych do kredytu konsolidacyjnego, przy czym dwie pierwsze tak naprawdę nie różnią się niczym od składania wniosku o inny rodzaj zobowiązania. Na początku konieczne jest sprawdzenie informacji o kredytobiorcy. W tym celu należy przedstawić dowód osobisty.
Następnie trzeba udokumentować dochody. Jeśli pracujesz, bank będzie wymagać dostarczenia od pracodawcy zaświadczenia o wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia oraz zaświadczenia o okresie zatrudnienia. Gdy jesteś emerytem lub rencistą, musisz przedstawić ostatni dowód wypłaty świadczenia. A co z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą? Muszą przygotować kserokopie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub odpis z KRS oraz zaświadczenie z ZUS o niezaleganie ze składkami, a także zaświadczenie z US o niezaleganiu z podatkami.
Na końcu konieczne jest zgromadzenie dokumentów związanych ze zobowiązaniami, które chcesz skonsolidować. To oczywiście będą umowy kredytowe, harmonogram spłat czy zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu. Czasami bank wymaga przedstawienia dwóch ostatnich dowodów spłaty rat, aby zweryfikować, czy nie nastąpiły już problemy z regulowaniem zadłużenia (informacja o tym w BIK może pojawić się z opóźnieniem).
Kredyt oddłużeniowy w banku a pożyczka konsolidacyjna w parabanku
Nie każdy wie o tym, że może starać się nie tylko o kredyt oddłużeniowy w banku, ale również o pożyczkę konsolidacyjną w parabanku. Zasada działania obu tych produktów jest taka sama, różnią się natomiast sposobem przyznawania. Dlaczego? Ponieważ zwykle parabanki są bardziej elastyczne w ocenie zdolności kredytowej.
Mogą przyznać potrzebne środki osobom, które już znalazły się w finansowych tarapatach. Ponadto banki niechętnie patrzą na konsolidację chwilówek i pożyczek pozabankowych, w przypadku parabanków nie ma z tym problemu.
Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ pożyczka konsolidacyjna może być po prostu droższa. Dlatego często poleca się, aby najpierw szukać pomocy w banku, a to drugie rozwiązanie traktować jako ostateczne wyjście z sytuacji.