Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które pozwala na wyjście z długów i optymalizację domowego budżetu. Na czym polega? I kto może go dostać? Sprawdź, kiedy kredyt oddłużeniowy jest korzystnym rozwiązaniem dla Ciebie.
- Kredyt konsolidacyjny – co to?
- Dla kogo kredyt oddłużeniowy?
- Jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny – co to?
Konsolidacja kredytów pozwala na połączenie kilku zadłużeń w jedno. Jak to przebiega? Jeśli np. zaciągnąłeś kredyt gotówkowy, chwilówkę, a do tego masz limit na karcie kredytowej i pojawiają się problemy ze spłatą każdego z tych zobowiązań, bank może je „scalić” (czyli w praktyce – spłacić). Zamiast nich masz tylko jeden kredyt konsolidacyjny, którego rata jest niższa, niż suma wcześniej spłacanych miesięcznych rat.
Jak to jest możliwe? Głównie dzięki niższemu oprocentowaniu, ale też wydłużeniu okresu spłaty. I ten właśnie punkt sprawia, że konsolidacja pod względem ekonomicznym nie do końca jest korzystna. Jej ostateczny koszt jest wyższy, niż gdybyś zdecydował się na uregulowanie każdego z tych zobowiązań oddzielnie. Ponieważ im dłużej spłacasz zadłużenie, tym więcej odsetek zostaje naliczonych. No dobrze, ale to był punkt ekonomiczny. Jak to jest natomiast w praktyce?
Dla kogo kredyt oddłużeniowy?
Choć kredyt oddłużeniowy często jest droższym rozwiązaniem, może stać się jedynym wyjściem z tarapatów finansowych. Dlaczego? Ponieważ obniżenie raty sprawia, że jesteś w stanie ją regulować. Natomiast spłata kilku zobowiązań może w pewnym momencie stać się zbyt dużym obciążeniem dla Twojego budżetu. A jeśli spóźnisz się z terminami płatności, to nie tylko trafisz do baz dłużników, ale naliczone zostaną dodatkowe odsetki, już nie tak korzystne.
Jeśli więc widzisz, że masz coraz coraz większe problemy z płatnościami, zastanów się nad kredytem konsolidacyjnym. On pozwoli Ci wyjść z długów, zapanować nad budżetem.
Tylko musisz wiedzieć, że jeśli chcesz starać się o niego w banku, to musisz zgłosić się z wnioskiem jeszcze zanim utracisz płynność finansową. W momencie, w którym przestajesz spłacać zobowiązania, stajesz się niewiarygodnym klientem, a to zwiększa ryzyko pożyczania Ci kolejnych środków.
A co, gdy już znalazłeś się w takiej sytuacji i bank odmówił Ci przyznania kredytu? Możesz wnioskować o pożyczkę konsolidacyjną w parabanku. Te instytucje są często bardziej elastyczne, jeśli chodzi o weryfikowanie zdolności kredytowej. Ale – ma to swoje konsekwencje. Warunki mogą już nie być tak korzystne, a odsetki wyższe. To jednak wciąż lepsze rozwiązanie, niż zaniechanie spłat i popadanie w coraz większe długi.
Jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?
A jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny? Niezależnie od tego, czy szukasz go w banku, czy w parabanku, skorzystaj z porównywarek kredytów. To narzędzia, które w jednym miejscu zbierają informacje o produktach finansowych z wielu różnych banków/instytucji pozabankowych. Zamiast więc przedzierać się przez poszczególne oferty, wszystko jest dostępne w łatwej w ocenie formie.
Każdy produkt przedstawiony jest w podobny sposób. Wyszczególniona jest wysokość prowizji, oprocentowania, RRSO. To pozwala już na pierwszy rzut oka ocenić, gdzie zapłacisz najmniej. Oprócz tego zwykle można sprawdzić szczegółowe warunki oferty. Jeśli więc nie wiesz na co się zdecydować, swoje poszukiwania zacznij od skorzystania z takiego narzędzia dostępnego w internecie.
Comment ( 1 )